טירונות בלוז

הצגת בכורה: 02/03/2013

מרץ 1943, אמריקה הגדולה מצטרפת למאמץ המלחמתי של בנות הברית כדי ללחום במפלצת הנאצית. יוג'ין הצעיר, בן דמותו הספרותי של ניל סיימון, עוזב את הבית המוגן ואת המשפחה, נוסע ברכבת לילה  עם עוד חמישה אמריקנים צעירים אל הבלתי נודע, בסיס הטירונים אשר בבילוקסי, מיסיסיפי, חור נידח בדרום הרחוק של ארה"ב, למלא את חובתו למולדת האמריקנית ולמצפון היהודי הלוחץ. את המתרחש מתעד יוג'ין בעקביות ביומנו, ומצייר בפנינו תמונה משעשעת ונוגעת ללב של חוויית הטירונות.

שלוש מטרות ניצבות לנגד עיניו: להפוך לסופר, להישאר בחיים ולאבד את בתוליו.

אך תקופה זו עתידה להפוך משמעותית הרבה יותר. יחד עם חבריו, הוא ייחשף ל'עולם האמיתי"; לחוליי החברה, לדעות הקדומות ולגזענות. הוא ייאלץ להתמודד עם תנאים לא פשוטים וילמד שיעורים ראשוניים ומשמעותיים בענייני סמכות, סכנה, חברות ואהבה בדרכו להפוך לא רק לחייל טוב יותר, אלא גם לאדם טוב יותר.

קומדיה מצחיקה בטירוף וכמו תמיד אצל ניל סיימון גם מרגשת עד דמעות.

 מן הביקורות:

"כל השחקנים ראויים למחמאות…. זו הצגה של תיאטרון באר-שבע, שמשהו נכון מאד קורה בו….קסם ייחודי שמעניק תקווה לחיי יום-יום של תיאטרון בהצגה שהיא תמצית הלחם והחמאה של האמנות הזאת….צנוע, נכון ואמיתי. מדבר לכל קהל, כי כולו דברי אמת."

מיכאל הנדלזלץ, הארץ

"הקומדיה המבריקה של ניל סיימון לוהטת בביצוע חי מאוד בתיאטרון באר שבע… בתוך כל ההומור הצלול של הדיאלוג והמצבים השונים, סיימון ובוזקוב מצליחים  להעמיד במרכז את העימות הדרמטי בין הסמל תומי לטירון היהודי ארנולד אפשטיין…. הקהל בהצגה שראיתי היה מעורב, בני כל הגילים, גברים ונשים, וההתרגשות הצוחקת הייתה משותפת לכולנו. לכו ותשתתפו בחוויה."

צבי גורן, אתר הבמה

"אשר לביצוע…יש תוצאות. מיטקו בוזקוב ביים את המחזה כשילוב מוצלח של קומדיה וקצת 'פסיכולוגיה'. אשר לליהוק ולמשחק הכל 'מצוין פלוס'….הקהל מקבל בידור מושלם."

פרופ' בן עמי פיינגולד, מקור ראשון

 "הצגה מצחיקה, אפילו מצחיקה מאוד. אלי ביז'וואי בעבודת תרגום מדויקת, התיק היטב את האווירה הכל כך אמריקאית לקהל ישראלי. קבוצת השחקנים העיקרית הצטיינה בעיקר כאנסמבל, לכדה בכישרון את הטיימינג הסיימוני, והקפיצה פאנצ'ים הלוך ושוב…."טירונות בלוז" היא הצגת מנויים קלאסית, כזאת שכולם יוכלו ליהנות ממנה. בלא מעט רגעים היא אפילו מעוררת מחשבה."

טל לוין, עכבר העיר

"שעה וארבעים של הנאה וחיוכים, הזדהות והתרגשות ובקיצור, הצגה שכדאי להגיע אליה גם ממקומות אחרים. המחזה של ניל סיימון מרתק והתרגום של אלי ביז'אווי גורם לטקסט לזרום באמינות. הליהוק מצויין והשחקנים עושים עושים עבודה יוצאת מן הכלל."

חנה דרור קשי, עלונדון

"טירונות בלוז" היא קומדיה משעשעת עם נושא רציני (שקל להזדהות איתו במדינה כמו שלנו), בהצגה מבוימת היטב, בשפה קולחת ובביצוע מעולה של כל המשתתפים. וכמו תמיד אצל ניל סיימון, שילוב מושלם של שחוק ודמע. חוויה מומלצת, לכו ותצדיעו!"

שוש להב, iwomen

יוצרים

מאת ניל סיימון

תרגום אלי ביז'אווי

בימוי מיטקו בוזקוב

עיצוב תפאורה: סשה ליסיאנסקי

עיצוב תלבושות: סבטלנה ברגר

תאורה: אורי מורג

מוסיקה: רן בגנו

משתתפים

תום אבני, רון ביטרמן, ענבר דנון/אדר סידליק, אלירן הרוש, תום חגי, אורן כהן, אורי מזעקי/ירמי רייך, אדוה עדני, איתי פולישוק

טריילר

גלרייה

לוגו האתר בצבע שחור
אזור אישי