היהודי זיס

הצגת בכורה:30/03/1996

הסיפור ההיסטורי על עלייתו ונפילתו של היהודי יוסף זיס אופנהיימר בחצר הדוכס של וירטנברג בגרמניה של המאה ה-18.יום אחד מופיע היהודי זיס בארמון הדוכס של וירטנברג, שלא ראתה יהודים מעודה. ולאחר שהופיע הוא מטפס בנחישות במדרגות השדרה, מפלס לו דרך ומתקדם עד שהוא נעשה יד ימנו של הדוכס. ידידו האישי עוזרו הכספי ויועץ הסתרים שלו. הוא רוכש לו בחצר אויבי נפש רבים מצד אחד ומאהבות רבות לא פחות מן הצד השני. כוחו הוא בלתי מוגבל.

בפרוזדורי הארמון נרקמת מזימה להתנקש בחייו באמצעות רע שיימזג לתוך השיקוי שהוא נוהג לקחת לחיזוק לפני מפגשיו עם הנשים הצובאות על חדר המיטות שלו. המזימה לא עולה יפה, הדוכס הוא שבולעה את הרעל בטעות. והיהודי עומד למשפט, ובסופו של דבר – לאחר שלא נמצא אשם במאומה, מוצא להורג בתלייה בהסתמך על חוק עתיק יומין שמאשימיו דולים מתהום הנשייה, הקובע כי יהודי השוכב עם נוצרייה דינו מוות.

יוצרים

מאת פאול קורנפלד

תרגום נרי גבריאל סבנייה

בימוי רוברט וודדרוף

תפאורה: רוני תורן

תלבושות: טובה קליינר – סדן

מוסיקה: אורי וידיסלבסקי

תאורה: פליס רוס בר-לב

כוריאוגרפיה: סער מגל

שפה ודיבור: נגה יתומי רביב

משתתפים

אלון אבוטבול, רפי אדיר-דוביצקי, ברוריה אלבק-לוין, גיל אלון, לופו ברקוביץ, שרית וינוגרד, יגאל זקס, עדי לב-ורטהיימר, צחי מילמן, חליפה נטור, נורמן עיסא, אבי פניני, שבתאי קונורטי, עדי קוקבקה, לני שחף, גליה שפרינג, דורון תבורי

גלרייה

לוגו האתר בצבע שחור
אזור אישי